Czy da się odzyskać pieniądze z obligacji Getin Noble Bank S.A.?
Wartość umorzonych obligacji Getin Noble Bank S.A. to 700 milionów złotych. Czy osoby, które kupiły obligacje upadłego banku mogą liczyć na odzyskanie swoich pieniędzy? Okazuje się, że istnieje taka szansa.
Decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 29 września 2022 r. otwarto przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A. W związku z tą decyzją, dnia 30 września 2022 r. zostały umorzone emitowane przez bank obligacje. Jak powszechnie wiadomo, obecnie wobec banku prowadzone jest postępowanie upadłościowe.
Czy zatem obligatariusze banku (osoby, które zainwestowały pieniądze w obligacje Getinu) mogą liczyć na odzyskanie swoich pieniędzy?
Kto odpowiada za zobowiązania banku w związku z umorzonymi obligacjami?
Podmiotem, który może zostać solidarnie pociągnięty do odpowiedzialności za zobowiązania Getin Noble Banku S.A. wobec posiadaczy obligacji jest firma inwestycyjna Noble Securities S.A., tj. dom maklerski, który wchodzi w skład tej samej grupy kapitałowej, co bank. Zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi za szkodę wyrządzoną przez agenta firmy inwestycyjnej, w związku z wykonywaniem czynności w imieniu i na rachunek tej firmy inwestycyjnej, odpowiada solidarnie ta firma inwestycyjna i agent, który wyrządził szkodę.
Co to oznacza jednak w praktyce?
W tym przypadku, takim agentem jest Getin Noble Bank S.A., a odpowiedzialną za jego działania firmą inwestycyjną jest Noble Securities S.A. Zatem posiadacze umorzonych obligacji swoje roszczenia o zwrot pieniędzy mogą kierować właśnie do Noble Securities S.A.
Kto może odzyskać środki stracone w wyniku umorzenia obligacji Getin Noble Bank S.A.?
Należy zaznaczyć, że każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny. Niemniej jednak, odwołując się do ustaleń Rzecznika Finansowego, można uznać, że w wielu przypadkach odzyskanie pieniędzy jest możliwe. Rzecznik ustalił, że w trakcie procesu sprzedaży obligacji, klienci nie byli informowani o istniejących ryzykach dotyczących nabywanych obligacji. W tym w szczególności, nabywcy nie zdawali sobie sprawy z charakteru nabywanego produktu finansowego, nie byli świadomi zagrożeń płynących z zakupu obligacji korporacyjnych, nie znali potencjalnych konsekwencji związanych z przymusową restrukturyzacją lub upadłości banku. Rzecznik wskazał cały szereg nieprawidłowości, które mogło mieć miejsce w procesie sprzedaży. W oparciu o doświadczenie swoich klientów, mogę wskazać, że bankowi można zarzucić wprowadzanie w błąd klientów, co do:
- rodzaju nabywanego produktu – klienci najczęściej byli zainteresowani jedynie bezpieczną lokatą kapitału, a nie obarczonymi ryzykiem obligacjami korporacyjnymi.
- Bezpieczeństwa produktu – obligacje korporacyjne Getin Noble Bank S.A. były przedstawiane klientom jako równie bezpieczne jak lokata bankowa oraz obligacje Skarbu Państwa.
- Przewidywanej kondycji Getin Noble Banku S.A. – klienci byli zapewniani, że ich środki zainwestowane w obligacje będą „pewne jak w banku”. Agenci nie wskazywali, że ewentualna wypłata środków uzależniona jest od wypłacalności emitenta (tj. banku).
- Gwarancji państwowych (UFG) – agenci sugerowali klientom, że oferowane obligacje są zabezpieczone jak lokata bankowa (w domyśle, że są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego).
- Gwarancji zysku – klienci byli zapewniani, że nie tylko ich kapitał jest bezpieczny, ale co więcej, także zysk pochodzący z oprocentowania obligacji jest gwarantowany.
- Czasu dostępności oferty – klienci musieli podejmować szybką decyzję, co do zakupu obligacji bowiem z relacji agentów wynikało, że produkt ten będzie dostępny tylko w określonym czasie.
- Klienci często nie otrzymywali prospektu emisyjnego obligacji ani ankiety MiFID (ankieta służąca badaniom preferencji inwestycyjnych).
MiFID – Dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych. Dyrektywa wzmacnia ochronę klientów banków poprzez ustanawianie jednolitych ram prawnych dla firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych w sprawie świadczenia usług inwestycyjnych na terytorium Unii Europejskiej oraz na terytorium Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Ankieta MiFID ma za zadanie zbadanie preferencji inwestycyjnych klienta w celu ochrony jego interesów.
Jak widać lista zarzutów wobec banku oraz Noble Securities S.A. jest długa. Jak ustalił Rzecznik Finansowy – pracownicy banku prezentowali obligacje jako stabilne, bezpieczne i gwarantujące zysk produkty, które stanowią realną alternatywę wobec lokaty bankowej. Jak wiemy, ostatecznie umorzono obligacje o wartości około 700 milionów złotych.
Jak odzyskać stracone środki?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Należy zacząć od analizy konkretnego przypadku. W zupełnie innej sytuacji jest młoda osoba, która ma duże doświadczenie w inwestowaniu w ryzykowne instrumenty finansowe a senior, który postanowił zabezpieczyć swoje pieniądze na „jesień życia”. Niewątpliwie w żadnym wypadku nie obejdzie się bez postępowania sądowego.
Jeżeli niniejszy tekst nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości to zapraszam do kontaktu.
bez komentarza