Obligacje Getin Noble Bank S.A. i getback s.a.
Kto lepiej zrozumie sytuację osób, które straciły swoje oszczędności w wyniku umorzenia obligacji Getin Noble Bank S.A. niż osoby, które w przeszłości straciły pieniądze w podobny sposób? Jak wiadomo, historia lubi się powtarzać. Dziś parę słów o umorzonych obligacjach GetBack S.A. oraz o tym jaki mają związek z obecną sytuacją obligatariuszy Getin Noble Bank S.A.
Opadł już kurz po aferze związanej z obligacjami GetBack S.A. Dla przypomnienia, GetBack to spółka, która zajmowała się obsługą wierzytelności. Najwyższa Izba Kontroli w 2020 roku ustaliła, że ponad 9 tysięcy nabywców obligacji spółki nie odzyskało zainwestowanych pieniędzy. Powyższe opiewa na kwotę 2,5 miliarda zł. Jaki to ma związek z obligacjami Getin Noble Bank S.A.? W tamtej sprawie, jak ustalił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Idea Bank S.A., który zajmował się dystrybucją obligacji GetBack S.A. dopuścił się tzw. misselingu. Oznacza to, że bank proponował swoim klientom produkty wysokiego ryzyka, które nie odpowiadały ich potrzebom. Z ustaleń Prezesa UOKiKu wynika, że wspomniany bank stosował praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, które polegały na wprowadzaniu klientów w błąd w procesie sprzedaży obligacji. Dystrybucją tych obligacji, oprócz Idea Banku S.A., zajmował się także niesławny Getin Noble Bank S.A. Sytuacja podobnie wygląda dziś w kontekście umorzonych obligacji Getin Noble Banku S.A., takim podmiotem pośredniczącym jest Noble Securities S.A.
Misseling w procesie sprzedży obligacji
Idea Bank S.A. dopuścił się między innymi rozpowszechniania nieprawdziwych informacji co do gwarancji zysku z obligacji korporacyjnych GetBack S.A., bank informował także klientów o stałym i gwarantowanym oprocentowaniu tychże obligacji. Ponadto, bank informował klientów o gwarancji bezpieczeństwa zainwestowanych środków. Sugerowano klientom, że obligacje te są bezpieczne jak lokata bankowa albo obligacje skarbowe. Co więcej, dążąc do jak najszybszego podjęcia decyzji, pracownicy banku zapewniali klientów, że oferta zakupu obligacji GetBack jest limitowana ilością dostępnych obligacji oraz możliwość ich nabycia ma charakter niepowtarzalny. Innymi słowy – klient musiał podjąć decyzję o zakupie „tu i teraz”.
Podobne ustalenia dotyczą ówczesnego działania Getin Noble Banku S.A. Jak wynika z decyzji Prezesa UOKiK z dnia 23 października 2020 r., bank ten także stosował praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, która polegała na wprowadzaniu ich w błąd. Powyższe znajduje odzwierciedlenie w orzeczeniach sądowych, które zostały wydane w sprawach m.in. przeciwko Idea Bank S.A. Przykładem jest wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 20 lipca 2020 r., wydany w sprawie o sygn. akt I C 784/19. W przedmiotowej sprawie krakowski sąd ustalił m.in., że pracownik banku zaproponował powódce zakup obligacji korporacyjnych spółki twierdząc, że jest to produkt bezpieczny i wyżej oprocentowany niż lokata. Powódka w opisanej sprawie była przekonywana, że proponowane obligacje są wyjątkowym produktem, który jest oferowany niewielkiej liczbie klientów i czas obowiązywania oferty ich zakupu już się kończy. Dla formalności warto wskazać, że powódka nigdy wcześniej nie miała do czynienia z podobnymi produktami, a inicjatywa zawarcia umowy wyszła ze strony pracownika Idea Banku S.A. Podobny stan faktyczny został ustalony przez inne sądy w podobnych sprawach. Są to m. in. wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 6 marca 2020 r. w sprawie o sygn. akt I C 1048/19.
Sytuacja nabywców obligacji Getin Noble Bank S.A.
Jak widać, sytuacja nabywców obligacji GetBack S.A. jest w wielu przypadkach podobna do sytuacji nabywców obligacji Getin Bank S.A., z tą różnicą, że w tym przypadku podmiotem pośredniczącym jest biuro maklerskie Noble Securities S.A. Na kanwie sprawy obligacji GetBack S.A. polskie sądy zgromadziły bogate orzecznictwo, które jest korzystne dla nabywców obligacji. Jak widać zjawisko tzw. misselingu nie jest niczym nowym.
Warto wskazać, że Rzecznik Finansowy, w oparciu o wiele wniosków i sygnałów jakie do niego trafiły od nabywców umorzonych obligacji Getin Noble Banku S.A., podjął kroki przeciwko Noble Securities S.A. Jak wynika z komuniku Rzecznika Finansowego z dnia 2 lutego 2024 r. „Firmą inwestycyjną zlecającą zbywanie obligacji był Noble Securities, tj. dom maklerski wchodzący w skład grupy kapitałowej Getin Noble Bank. Natomiast sprzedaż obligacji odbywała się za pośrednictwem agenta firmy inwestycyjnej – którym był właśnie Getin Noble Bank”.
Każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny okoliczności. Jeżeli uważasz, że w Twoim przypadku doszło do nabycia obligacji w wyniku nieuczciwego działania ze strony banku lub jego pośrednika, zapraszam do kontaktu.
bez komentarza